Az allergiás panaszok, mint a tüsszögés, orrfolyás, szemviszketés vagy a száraz köhögés, sokak számára a mindennapok részei – különösen tavasszal vagy ősszel. De honnan tudhatjuk biztosan, hogy valóban allergiáról van-e szó, és ha igen, mire vagyunk érzékenyek?
Ebben segítenek az IgE-alapú allergiatesztek, melyekkel megbízhatóan kimutatható, hogy a szervezetünk reagál-e valamilyen inhalatív (belélegzett) allergénre – például pollenekre, háziporra vagy állatszőrre.
Az IgE egy speciális ellenanyag (immunglobulin E), amit az immunrendszerünk termel allergiás reakció esetén. Ha valaki allergiás egy bizonyos anyagra – például a pollenre –, akkor a szervezete IgE antitesteket termel az adott allergén ellen. Ezek az antitestek jelen vannak a vérben, és egy egyszerű vérvétellel kimutathatók.
Az IgE-alapú vizsgálat tehát nem a tüneteket, hanem az immunválaszt méri – így objektív képet ad a háttérben zajló allergiás folyamatokról.
Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, és nem egyértelmű a kiváltó ok, érdemes IgE-alapú allergiatesztet kérni:
szezonális orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés (különösen tavasszal/nyáron)
tartós vagy visszatérő köhögés, torokkaparás
szemviszketés, könnyezés
éjszakai orrdugulás, légzési nehézség
asztmás panaszok
A vizsgálat különösen hasznos lehet akkor is, ha a hagyományos allergiateszt (pl. bőrpróba) nem végezhető el – például kisgyermekeknél, ekcémás bőrfelületen, vagy ha valaki antihisztamin szedésére szorul.
A HQ-LAB laboratóriumában végzett inhalatív allergiapanelek számos gyakori allergént vizsgálnak egyszerre – például:
nyírfa, parlagfű, fűfélék, üröm
háziporatka (Dermatophagoides pteronyssinus és farinae)
kutya-, macska- és lóhám
penészgombák (pl. Alternaria alternata)
Az eredmény kimutatja, hogy van-e specifikus IgE jelen az egyes allergénekkel szemben, és ha igen, milyen mértékben – ez alapján könnyebb meghatározni az allergia súlyosságát és az elkerülési stratégiákat.
Ha bizonytalan abban, hogy mi áll a légúti panaszai mögött, az IgE-alapú allergiavizsgálat segíthet tisztán látni – és elindulni a célzott kezelés felé.