×

Gyakori kérdések a vérvételről

Hogyan kell készülni a laboratóriumi vizsgálatokra?


Étkezés
A vérvétel az esetek nagy többségében éhgyomorra történik, tehát a vérvételt megelőző 10-12 órában táplálékot már ne fogyasszon. A vizsgálat napját megelőző este kerülni kell a magas fehérje tartalmú, zsíros ételeket. Folyadékot lehet inni, azonban figyelni kell arra, hogy az ne tartalmazzon szénhidrátot (cukrot), és zsírnemű anyagot (pl.: tejet)! A tartós éhezés is kerülendő, mivel az éhezés számos paraméter változását okozhatja. Speciális esetben előfordulhat, hogy nem szükséges éhgyomorra lenni a mintavételkor, ezért célszerű megkérdezni a kezelőorvost a vérvétel előtti táplálkozási előírásokat illetően.

 

Élvezeti cikkek
Az élvezeti cikkek (kávé, tea) farmakológiailag hatásos anyagokat tartalmaznak, melyek a különböző szervek működését befolyásolhatják, ezért különösen funkcionális vizsgálatok (gyomor, vese, máj) előtt fogyasztásuk tilos! A mintavételt megelőző alkoholfogyasztást szintén nem ajánlott, hatására egyes paraméterek szintje változhat, továbbá befolyásolja számos anyag vesén át történő kiválasztását is. A dohányzás – sok egyéb káros hatása mellett – szintén eltérést eredményezhet egyes laboratóriumi vizsgálatok esetében (pl. magasabb CEA érték mérhető), emiatt (is) érdemes kerülni.

 

Fizikai aktivitás
Egyes vizsgálatok eredményét az erős fizikai terhelés jelentősen befolyásolja, ezért a vérvételt megelőzően lehetőség szerint kerülni kell a szélsőséges fizikai megterhelést.

 

Gyógyszerek hatása
Számos gyógyszer hatással van az anyagcserére, szerveink működését megváltoztatja, emellett metabolitjaik, bomlástermékeik zavarhatják az analitikai reakciókat. Emiatt ajánlatos a gyógyszereket nem a mintavétel előtt, hanem azt követően bevenni – amennyiben ez a páciens egészsége szempontjából megoldható. A szívbetegségben szenvedők bevehetik szokásos gyógyszereiket egy pohár vízzel, ha kezelőorvosuk nem rendelkezett másként. A korrekt eredmény érdekében kérjük a beutaló orvos által adott utasítások betartását!

A megfelelő mennyiségű víz fogyasztása közvetlenül a vérvétel előtt rendkívül fontos, mert megakadályozza, hogy a vénák fala összetapadjon, így kisebb kellemetlenséget vagy fájdalom érzetet idéz elő a vérvétel folyamata.  A vérvétel minden esetben egyszer használatos, zárt vérvételi rendszeren keresztül történik, a legtöbb esetben a könyökhajlatban található vénán keresztül.

 

Fontos!
Amennyiben vérvételkor rosszul szokott lenni, vagy fertőtlenítőszer érzékenységről tud, közölje ezt a vérvételt végző szakemberrel még a beavatkozás előtt. A vért fekve is levehetik Öntől, így könnyebben elkerülhető az ájulás és az ezzel járó esetleges sérülés.

 

Vizeletvizsgálat
Vizeletvizsgálatra a legalkalmasabb a középsugár vizelet. Ez azt jelenti, hogy a vizelet megindulása után a vizelet első és végső része  nem kerül a mintavételi edénybe, csak a középső vizeletsugárból jusson a vizelettartó edény kb 0,5-1 dl.

 

Székletvizsgálat
Székletvér kimutatásához a gyógyszertárakban  kapható széklettartályban kérjük a kis mennyiségű székletmintát átadni  a laboratóriumi vizsgálatra jelentkezés során.

SZOLGÁLTATÁSAINK